Jesteś na archiwalnej wersji serwisu.
Zapraszamy na nową stronę www.saveinvest.pl

Poradniki

Planowanie zakupu nieruchomości i jego realizacja od zawsze wiązała się z licznymi
niewiadomymi i kruczkami prawnymi.
Wychodząc naprzeciw tym pytaniom, postanowiliśmy uruchomić cykl poradników
w których opiszemy wiele aspektów związanych z nieruchomościami.

Jak podzielić działkę? Część druga.

W poprzedniej części artykułu opisane zostały zasady, jakie obowiązują przy podziale działek budowlanych, czyli na co organy administracji zwracają uwagę przy wydawaniu zgody na podział nieruchomości.

 

Podział działek rolnych większych niż 0,3 ha

O procedurze podziału, a tym samym o formalnościach jakich musimy dopełnić by podzielić działkę o charakterze rolnym lub leśnym, decyduje w pierwszej kolejności powierzchnia działki. W przypadku, gdy wielkość wydzielanych działek przekroczy wymagane przez prawo 0,3 ha obowiązują przepisy prawa geodezyjnego i kartograficznego. Oznacza to, że nie musimy starać się o uzyskanie zgody administracyjnej – co jest obowiązkowe przy podziale działki budowlanej. Warto jednak pamiętać, że nie każdą działkę, która przekroczy 03,ha można dzielić bez postępowania administracyjnego. Jeżeli w obrębie danego terenu nie został uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, a na wydzielone pasmo wydana została decyzja o warunkach zabudowy (lub gdy dany teren zostanie objęty decyzją o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego) wymagane będzie przeprowadzenie odpowiedniego postępowania (które warunki dyktuje ustawa o gospodarce nieruchomościami) i w rezultacie uzyskanie decyzji administracyjnej. Taka regulacja wprowadzona została by zapobiec wykorzystywaniu przez właścicieli swoich terenów na cele inne niż rolne. Analogicznie będzie w sytuacji, gdy działka co prawda ma przeznaczenie rolne lub leśne jednak jakaś jej część została przeznaczona pod budowę drogi publicznej. Jeśli powstaną nowe drogi dojazdowe, które nie będą prowadzić do gruntów składających się na stricte gospodarstwo rolne, obowiązują zawarte w ustawie o gospodarce nieruchomościami procedury obowiązujące przy podziale gruntów budowlanych.

 

Podział działek rolnych mniejszych niż 0,3 ha

Jeśli natomiast wielkość powstałych na skutek podziału działek nie przekroczy wymaganych 0,3 ha wymagane będzie przeprowadzenie odpowiedniego postępowania (którego warunki dyktuje ustawa o gospodarce nieruchomościami) i w rezultacie uzyskanie decyzji administracyjnej, która zatwierdzi taki podział, czyli dokładnie taka procedura, która obowiązuje w przypadku podziału działek o charakterze budowlanym. 

Saveinvest Sp. z o. o.

www.grunttozysk.pl

Działki nad morzem_Jak podzielić działkę? Część druga.  zdjęcie1
Wartościowe informacje na Twojego maila:
Spodobał Ci się artykuł? Poleć go!

Czy wiesz, że 65% Polaków uważa, że najlepszym zabezpieczeniem na
emeryturę jest posiadanie nieruchomości? »

Szukasz najlepszej działki? Bezpłatna pomoc specjalisty

Zadzwoń 500 210 600, lub wypełnij formularz - oddzwonimy do Ciebie!

Po zapoznaniu się z obowiązkiem informacyjnym zawierającym zasady i cele przetwarzania danych przez Saveinvest sp. z o.o.
Informacja o administratorze

Nasi Partnerzy:

Działka nad Morzem | Inwestowanie w nieruchomości | Mielno Molo
informacja o cookies