Jesteś na archiwalnej wersji serwisu.
Zapraszamy na nową stronę www.saveinvest.pl

Poradniki

Planowanie zakupu nieruchomości i jego realizacja od zawsze wiązała się z licznymi
niewiadomymi i kruczkami prawnymi.
Wychodząc naprzeciw tym pytaniom, postanowiliśmy uruchomić cykl poradników
w których opiszemy wiele aspektów związanych z nieruchomościami.

Zasiedzenie działki bez obowiązku podatkowego?

 

W drodze zasiedzenia  możliwe jest nabycie nieruchomości od poprzednich właścicieli bez uiszczania podatku od spadków i darowizn. Decydujące w tym przypadku jest to, kto był poprzednim właścicielem przejętej nieruchomości.

 

Mowa o sytuacji gdy własność pod postacią nieruchomości  - zanim została w świetle prawa przekazana osobie faktycznie nią rozporządzającej - była własnością osoby z kręgu najbliższej rodziny. Jeśli nowy właściciel zgłosi fakt zasiedzenia do urzędu skarbowego to nie zostanie nałożony na niego obowiązek uiszczenia podatku od spadków i darowizn. Taki wyrok ogłosił Naczelny Sąd Administracyjny (wyrok z dnia 19 marca 2014 r., sygn. II FSK 883/12), który swoje orzecznictwo argumentował faktem, że  inaczej niż w Kodeksie Cywilnym - na gruncie ustawy o podatku od spadków i darowizn w drodze zasiedzenia możliwe jest nabycie nieruchomości od poprzednich właścicieli. Stąd też dla ustalenia, czy nabycie w drodze zasiedzenia własności rzeczy podlega zwolnieniu od podatku od spadków i darowizn, istotne jest to, kto był jej poprzednim właścicielem.

 

Jak wyjaśnia Bartosz Antos z portalu www.grunttozysk.pl w rozumieniu prawa cywilnego zasiedzenie skutkuje tzw. nabyciem pierwotnym. Jest to równoznaczne z sytuacją w której przyjmuje się że przejęta na własność rzecz nie posiadała wcześniej właściciela. Jednak warto zauważyć, zdaniem eksperta, że główną cechę prawa podatkowego stanowi autonomiczny charakter jego regulacji. W myśl art.  1 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od spadków i darowizn zasiedzenie podlega co do zasady opodatkowaniu. Ten obowiązek podatkowy powstaje z chwilą uprawomocnienia się postanowienia sądu, który go stwierdza zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 6.  Natomiast z daniny zwolnione jest (według art. 4a wspomnianej ustawy) samo nabycie własności rzeczy i praw majątkowych przez najbliższą rodzinę, którą w optyce fiskusa stanowią małżonka, zstępni, wstępni, rodzeństwo, ojczym lub macocha. Aby skorzystać z tego rozwiązania należy pamiętać o złożeniu informacji o zaistnieniu faktu nabycia nieruchomości w drodze zasiedzenia naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie sześciu miesięcy od dni powstania obowiązku podatkowego. Najważniejsze jest jednak, że wspomniane zwolnienie ograniczone jest do nabycia nieruchomości od wyraźnie określonego i przewidzianego przez ustawę kręgu osób z najbliższej rodziny.

 

 

Saveinvest Sp. z o. o.

www.grunttozysk.pl

Działki nad morzem_Zasiedzenie działki bez obowiązku podatkowego? zdjęcie1
Wartościowe informacje na Twojego maila:
Spodobał Ci się artykuł? Poleć go!

Czy wiesz, że 65% Polaków uważa, że najlepszym zabezpieczeniem na
emeryturę jest posiadanie nieruchomości? »

Szukasz najlepszej działki? Bezpłatna pomoc specjalisty

Zadzwoń 500 210 600, lub wypełnij formularz - oddzwonimy do Ciebie!

Po zapoznaniu się z obowiązkiem informacyjnym zawierającym zasady i cele przetwarzania danych przez Saveinvest sp. z o.o.
Informacja o administratorze

Nasi Partnerzy:

Działka nad Morzem | Inwestowanie w nieruchomości | Mielno Molo
informacja o cookies