Jesteś na archiwalnej wersji serwisu.
Zapraszamy na nową stronę www.saveinvest.pl

Poradniki

Planowanie zakupu nieruchomości i jego realizacja od zawsze wiązała się z licznymi
niewiadomymi i kruczkami prawnymi.
Wychodząc naprzeciw tym pytaniom, postanowiliśmy uruchomić cykl poradników
w których opiszemy wiele aspektów związanych z nieruchomościami.

Czy ustanowienie drogi koniecznej może prowadzić do rozbiórki?

Czy ustanowienie drogi koniecznej może prowadzić do rozbiórki?

Jeśli zaistnieją odpowiednie przesłanki prawne do przeprowadzenia drogi koniecznej właściciele sąsiedniej nieruchomości muszą także liczyć się z możliwością otrzymania nakazu rozbiórki stojącego na przeszkodzie obiektu.

 

Zgodnie z art. 145 Kodeksu cywilnego właściciel nieruchomości, która nie ma zapewnionego odpowiedniego dostępu do drogi publicznej, lub też do wchodzących w obręb tej nieruchomości budynków gospodarczych, ma prawo żądać od właścicieli gruntów sąsiednich ustanowienia, oczywiście za odpowiednim wynagrodzeniem, niezbędnej mu służebności drogowej, czyli ustanowienia przebiegu tzw. drogi koniecznej. Właściciel nieruchomości może również wystąpić z żądaniem o nadanie służebności przechodu i przejazdu w sytuacji, gdy ma on dostęp do drogi publicznej, ale z jakiś względów wydaje się mu on być nieodpowiedni. O fakcie, czy istniejący dostęp do nieruchomości może zostać uznany za odpowiedni, decydują zawsze wszystkie okoliczności konkretnej sprawy. Warto także mieć na uwadze, że jednym z warunków uzyskania decyzji ustalającej warunki zabudowy (zgodnie z przesłankami zawartymi w art. 61 ustawy z 27 marca 2003 o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym) działka musi mieć zapewniony dostęp do drogi publicznej. A więc w praktyce na działce bez możliwości dostępu do drogi publicznej inwestorowi nie uda się nic wybudować.

Przeprowadzenie drogi koniecznej musi, co do zasady, nastąpić z uwzględnieniem potrzeb nieruchomości nieposiadającej dostępu do drogi publicznej przy możliwie najmniejszym obciążeniu gruntów, przez które droga ma prowadzić. W konsekwencji sąd w żadnym razie nie jest zobowiązany treścią zgłoszonego wniosku i sam może przeprowadzić drogę w sposób inny, niż zażądał tego wnioskodawca – przypomina Bartosz Antos z portalu www.grunttozysk.pl.

 

Zgodnie z prawem ustanowienie drogi koniecznej powinno nastąpić z poszanowaniem interesu społeczno-gospodarczego. Czy jest zatem możliwe, by ustanowienie i przeprowadzenie drogi koniecznej zaowocowało nakazem rozbiórki stojącego na przeszkodzie obiektu? Jak pokazuje wyrok Sądu Najwyższego z dnia 5 listopada 2014 r. (sygnatura akt: III CZP 74/14) droga konieczna może być przeprowadzona przez nieruchomość sąsiednią nawet w sytuacji, gdy spowoduje konieczność rozbiórki usytuowanego na tym gruncie budynku. Nie ma wtedy żadnego znaczenia fakt, czy obiekt został wzniesiony zgodnie z prawem, czy jest wynikiem zalegalizowanej (lub też niezalegalizowanej) samowoli budowlanej.  Jeśli bowiem zaistnieją przesłanki, omówione powyżej, zostanie wydany nakaz rozbiórki obiektów stojących na przeszkodzie by ustanowić i odpowiednio, zdaniem sądu, przeprowadzić drogę konieczną.

 

Saveinvest Sp. z o.o.

www.grunttozysk.pl

Działki nad morzem_Czy ustanowienie drogi koniecznej może prowadzić do rozbiórki? zdjęcie1
Wartościowe informacje na Twojego maila:
Spodobał Ci się artykuł? Poleć go!

Czy wiesz, że 65% Polaków uważa, że najlepszym zabezpieczeniem na
emeryturę jest posiadanie nieruchomości? »

Szukasz najlepszej działki? Bezpłatna pomoc specjalisty

Zadzwoń 500 210 600, lub wypełnij formularz - oddzwonimy do Ciebie!

Po zapoznaniu się z obowiązkiem informacyjnym zawierającym zasady i cele przetwarzania danych przez Saveinvest sp. z o.o.
Informacja o administratorze

Nasi Partnerzy:

Działka nad Morzem | Inwestowanie w nieruchomości | Mielno Molo
informacja o cookies