Planowanie zakupu nieruchomości i jego realizacja od zawsze wiązała się z licznymi
niewiadomymi i kruczkami prawnymi.
Wychodząc naprzeciw tym pytaniom, postanowiliśmy uruchomić cykl poradników
w których opiszemy wiele aspektów związanych z nieruchomościami.
Polub nas aby uzyskać dostęp do całej treści
Czy wynajem obiektów letniskowych – takich jak domki, pokoje czy pola namiotowe – stanowi w opinii fiskusa działalność gospodarczą? Jakie stawki podatkowe obowiązywać będą przy sezonowym wynajmie miejsc noclegowych?
Dochody uzyskiwane z tytułu odpłatnego udostępniania obiektów letniskowych są, co do zasady, opodatkowane podatkiem dochodowym. Co więcej praktyki takie mogą prowadzić do powstania dodatkowych konsekwencji podatkowych – mowa o zwiększonej stawce podatku od nieruchomości właściwej dla gruntów, budynków (lub ich części) związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Jakie warunki muszą zostać spełnione, by odpłatne udostępnianie wczasowiczom domków letniskowych, pokoi czy pól namiotowych, stanowiło w optyce urzędu skarbowego działalność gospodarczą? Art. 1a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych po definicję działalności gospodarczej odsyła nas do przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Zgodnie z tym drugim aktem prawym pod pojęciem działalności gospodarczej należy rozumieć m.in. zarobkową działalność usługową prowadzoną przez podatnika w sposób zorganizowany i ciągły. A zatem, jeśli przykładowo udostępniamy domek letniskowy w sposób zorganizowany i ciągły będziemy musieli liczyć się z koniecznością zapłaty wyższego podatku od nieruchomości. Z kolei art. 1a ust. 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych przewiduje pewne wyłączenie z omówionej powyżej reguły. Zgodnie z tym przepisem nie uznaje się za działalność gospodarczą (do celów wspomnianej ustawy – a więc w konsekwencji dla samego ustalania zasad opodatkowania podatkiem od nieruchomości) wynajmu pokoi gościnnych turystom w budynkach mieszkalnych znajdujących się na obszarach wiejskich, jeśli osoba wynajmująca posiada stałe miejsce pobytu w gminie położonej na tym terenie. Ustawodawca poczynił jednak pewne zastrzeżenie - liczba takich pokoi nie może przekroczyć pięciu. Jeśli wynajmowane są więcej niż pięć pokoi, nawet w sytuacji, gdy spełnione zostaną wszystkie pozostałe wymogi, powstanie konieczność opodatkowania podatkiem od nieruchomości według wyższej stawki właściwej dla prowadzenia działalności gospodarczej tej powierzchni budynku, która obejmować będzie wszystkie udostępniane turystom pokoje – wyjaśnia Bartosz Antos z portalu www.grunttozysk.pl.
Grunty, budynki lub budowle znajdujące się w posiadaniu przedsiębiorcy, czy też innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, podlegają opodatkowaniu według wyższych stawek. Jeśli chodzi natomiast o budynki mieszkalne lub ich części związane z działalnością gospodarczą podatek według najwyższej stawki powinien zostać uiszczony w sytuacji, gdy wspomniane obiekty są zajęte właśnie na prowadzenie takiej działalności. W konsekwencji podatek od nieruchomości według wyższej stawki właściwej dla prowadzenia działalności gospodarczej opłacany jest w przypadku budynków mieszkalnych (lub ich części) jedynie od powierzchni, która jest faktycznie zajęta na prowadzenie działalności gospodarczej.
Co miesiąc nowe, wartościowe porady
Materiał dostępny ZA DARMO!
Podaj swój adres e-mail, abyśmy mogli przesłac Ci linka do tego specjalnego,
bezpłatnego poradnika, dostępnego tylko dla subskrybentów newslettera.
Twoje dane są u nas bezpieczne. W każdej chwili możesz się wypisać.
Zadzwoń 500 210 600, lub wypełnij formularz - oddzwonimy do Ciebie!
Dziękujemy.
Twoja wiadomość została wysłana.
Skontaktujemy się w ciągu 48h.