Planowanie zakupu nieruchomości i jego realizacja od zawsze wiązała się z licznymi
niewiadomymi i kruczkami prawnymi.
Wychodząc naprzeciw tym pytaniom, postanowiliśmy uruchomić cykl poradników
w których opiszemy wiele aspektów związanych z nieruchomościami.
Polub nas aby uzyskać dostęp do całej treści
W poprzedniej części poradnika omówione zostały najistotniejsze aspekty, jakie w kwestii formalności administracyjnych wprowadziło wejście w życie nowego Prawa wodnego.
Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami Prawa wodnego stronami postępowania przy ubieganiu się o uzyskanie pozwoleń wodnoprawnych będzie wnioskodawca oraz wszystkie podmioty, na które będzie oddziaływać zamierzone korzystanie z wód lub podmioty znajdujące się w zasięgu oddziaływania planowanych do wykonania urządzeń wodnych. Niestety, zabrakło w przepisach doprecyzowania kwestii, jak należy odnieść stopień oddziaływania do otrzymania przez podmiot przymiotu strony postępowania. Już teraz pojawiają się domysły, że w kwestiach spornych organy rozstrzygać będą w oparciu o to, jak obszar oddziaływania obiektu rozumiany jest w świetle Prawa budowlanego – informuje Robert Tomaszewski z portalu www.dzialkanadmorzem.pl.
W kontekście nowego Prawa wodnego warto także pamiętać o instytucji przyrzeczenia wydania pozwolenia wodnoprawnego, regulowanej przez art. 412 ust. 1 wspomnianej ustawy. Przyrzeczenie takie może zostać udzielone w drodze decyzji z ramienia organu właściwego w sprawie zgód wodnoprawnych. W decyzji przyrzeczonej zostanie określony okres ważności przyrzeczenia, z tym że nie może być on krótszy niż rok. W zdefiniowanym w ten sposób okresie ważności przyrzeczenia, organ nie ma uprawnień by odmówić wydania pozwolenia wodnoprawnego – za wyjątkiem określonych w art. 399 Prawa wodnego przesłanek.
Zajmijmy się teraz inną formą zgody, czyli regulowanym przez art. 394 ust. 1 Prawa Wodnego zgłoszeniem wodnoprawnym. Dokonania takiej czynności wymagać będą m.in. wykonanie pomostu o szerokości do 3 m i długości całkowitej do 25 m, stanowiącej sumę długości jego poszczególnych elementów; postój na wodach płynących statków przeznaczonych na cele mieszkaniowe lub usługowe; prowadzenie przez wody inne niż śródlądowe drogi wodne napowietrznych linii energetycznych i telekomunikacyjnych; wykonanie kąpieliska lub wyznaczenie miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli, w tym na obszarze morza terytorialnego i inne – wymienia Robert Tomaszewski z portalu www.dzialkanadmorzem.pl.
Przy dokonaniu zgłoszenia wodnoprawnego także obowiązuje znana z prawa budowlanego forma tzw. milczącej zgody organu. Oznacza to, że do wykonywania czynności, robót lub urządzeń wodnych podlegających obowiązkowi zgłoszenia wodnoprawnego można przystąpić, jeżeli w terminie 30 dni od dnia doręczenia zgłoszenia organ właściwy w sprawach zgłoszeń wodnoprawnych nie wniesie, w drodze decyzji, sprzeciwu i nie później niż po upływie 3 lat od określonego w zgłoszeniu terminu ich rozpoczęcia – informuje Robert Tomaszewski z portalu www.dzialkanadmorzem.pl.
Warto w tym miejscu przytoczyć także czynności, które są zwolnione zarówno z obowiązku uzyskania pozwolenia wodnoprawnego, jak i zgłoszenia wodnoprawnego. Chodzi tu m.in. o uprawianie żeglugi na śródlądowych drogach wodnych; holowanie oraz spław drewna; wycinanie roślin z wód lub brzegu w związku z utrzymywaniem wód, śródlądowych dróg wodnych oraz remontem urządzeń wodnych; wykonanie pilnych prac zabezpieczających w okresie powodzi; wykonanie urządzeń wodnych do poboru wód podziemnych na potrzeby zwykłego korzystania z wód z ujęć o głębokości do 30 m; czy rybackie korzystanie ze śródlądowych wód powierzchniowych.
Co miesiąc nowe, wartościowe porady
Materiał dostępny ZA DARMO!
Podaj swój adres e-mail, abyśmy mogli przesłac Ci linka do tego specjalnego,
bezpłatnego poradnika, dostępnego tylko dla subskrybentów newslettera.
Twoje dane są u nas bezpieczne. W każdej chwili możesz się wypisać.
Zadzwoń 500 210 600, lub wypełnij formularz - oddzwonimy do Ciebie!
Dziękujemy.
Twoja wiadomość została wysłana.
Skontaktujemy się w ciągu 48h.