Planowanie zakupu nieruchomości i jego realizacja od zawsze wiązała się z licznymi
niewiadomymi i kruczkami prawnymi.
Wychodząc naprzeciw tym pytaniom, postanowiliśmy uruchomić cykl poradników
w których opiszemy wiele aspektów związanych z nieruchomościami.
Polub nas aby uzyskać dostęp do całej treści
W poprzedniej części poradnika przedstawione zostały podstawy prawne, na jakie możemy się powoływać jeśli sąsiad zaleje nam działkę, jak zawrzeć ugodę oraz jak skutecznie interweniować w gminie.
Odszkodowanie
Poszkodowany na skutek zalania nieruchomości właściciel ma prawo do ubiegania się o uzyskanie odszkodowania w oparciu o przesłanki zawarte m.in. w art. 186 prawa wodnego czy art. 415 kodeksu cywilnego. Warto jednak pamiętać, że zgodnie z prawem wodnym naprawienie szkody obejmuje jedynie pokrycie strat poniesionych przez poszkodowanego. Oznacza to, że jeśli w skutek zalania działki ograniczone zostały z jakiś powodów zyski poszkodowanego, nie będą one brane pod uwagę przy prowadzeniu postepowania odszkodowawczego – wyjaśnia Bartosz Antos z portalu www.grunttozysk.pl.
Wysokość odszkodowania ustalana jest w drodze decyzji przez organ właściwy do wydania pozwolenia wodnoprawnego lub w sytuacji, gdy szkoda nie stanowi pochodnej pozwolenia wodnoprawnego, przez marszałka województwa. Jeśli właściwy organ w ciągu trzech miesięcy od dnia zgłoszenia żądania przez pokrzywdzonego nie wyda decyzji, stronie przysługuje droga sądowa. Decyzja taka jest co do zasady niezaskarżalna. Jeśli któraś ze stron nie jest usatysfakcjonowana ustalonym w decyzji odszkodowaniem może skierować sprawę na drogę sądową.
Co miesiąc nowe, wartościowe porady
Materiał dostępny ZA DARMO!
Podaj swój adres e-mail, abyśmy mogli przesłac Ci linka do tego specjalnego,
bezpłatnego poradnika, dostępnego tylko dla subskrybentów newslettera.
Twoje dane są u nas bezpieczne. W każdej chwili możesz się wypisać.
Zadzwoń 500 210 600, lub wypełnij formularz - oddzwonimy do Ciebie!
Dziękujemy.
Twoja wiadomość została wysłana.
Skontaktujemy się w ciągu 48h.