Planowanie zakupu nieruchomości i jego realizacja od zawsze wiązała się z licznymi
niewiadomymi i kruczkami prawnymi.
Wychodząc naprzeciw tym pytaniom, postanowiliśmy uruchomić cykl poradników
w których opiszemy wiele aspektów związanych z nieruchomościami.
Polub nas aby uzyskać dostęp do całej treści
Każda działka budowlana powinna posiadać swobodny dostęp do wodociągu, kanalizacji i prądu. Bez niego nie ukończymy budowy i nie zamieszkamy w swoim wymarzonym domu. Jak zadbać o takie przyłącza? Na te pytania odpowiada Bartłomiej Kuźniar – Koordynator Projektów Inwestycyjnych w firmie Saveinvest Sp. z o.o. - portal www.dzialkanadmorzem.pl.
Tania nieruchomość bez przyłączy
"Często przychodzą do nas klienci, którzy zdecydowali się na zakup bardzo taniej działki budowlanej. Zdziwieni są wtedy, gdy okazuje się, że nieruchomość nie ma jeszcze zapewnionych żadnych przyłączy i to nowi właściciele będą musieli wyłożyć na to pieniądze." - mówi Bartłomiej Kuźniar – Koordynator Projektów Inwestycyjnych w firmie Saveinvest Sp. z o.o. "A należy podkreślić, że wykonanie przyłączy – zarówno wodociągowych, kanalizacyjnych, jak i energetycznych – nie należy do tanich. To znacząco podnosi koszty inwestycyjne. Teoretycznie kwestia odprowadzania ścieków może zostać rozwiązana dzięki betonowym szambom lub szambom ekologicznym. No ale powszechnie wiadomo, że jest to nieszczególnie wygoda opcja. Przyłączy energetycznych nie da się natomiast niczym zastąpić. Agregaty są bowiem mało wydajne i dość drogie" – dodaje Bartłomiej Kuźniar.
Wykonanie przyłączy krok po kroku
Chcąc wykonać przyłącza do swojej nieruchomości należy w pierwszej kolejności udać się do właściwego urzędu miasta lub gminy. Tam bowiem otrzymany aktualny wykaz mediów, dostępnych na danym, interesującym nas terenie. W przypadku braku przyłączy do danej nieruchomości, konieczne jest nawiązanie kontaktu z miejscowymi zakładami, zarządzającymi poszczególnymi sieciami – wodociągowymi, kanalizacyjnymi, a także energetycznymi. Te przedsiębiorstwa poinformują nas o możliwościach wykonania przyłączy i szacunkowym koszcie tego przedsięwzięcia. Jeżeli media znajdują się w niewielkiej odległości od nieruchomości, uzbrojenie nie będzie szczególnie kosztowne i problematyczne. W takiej sytuacji wystarczy jedynie podpisać umowę z dostawcą mediów. Przyłącze wykonany natomiast szybko i bezproblemowo.
Media poza zasięgiem działki
Z prawdziwym problemem spotykają się natomiast właściciele nieruchomości, która znajduje się w dużej odległości od przyłączy. Wraz z odległością znacząco rosną bowiem koszty tej inwestycji. Poza tym same prace stają się bardziej skomplikowane. Może się okazać, że zakup taniej działki wcale nie jest opłacalny. Koszt wykonania poszczególnych przyłączy jest bowiem na tyle wysoki, że ostatecznie właściciel płaci więcej, niż za normalną, bezproblemową działkę budowlaną z gotowymi przyłączami. Kosztowne są przede wszystkim przyłącza wodno-kanalizacyjne, które wymagają położenia szerokich rur i dodatkowej infrastruktury, z tym związanej. "Właśnie dlatego warto starannie sprawdzić interesującą nas nieruchomość, jeszcze przed wizytą u notariusza i dokonaniem zakupu. Pozwoli to uniknąć wielu, niepotrzebnych problemów" – radzi Bartłomiej Kuźniar – Koordynator Projektów Inwestycyjnych w firmie Saveinvest Sp. z o.o.
Jakie dokumenty należy przedłożyć?
Na marginesie warto wskazać na to, jakie dokumenty należy przedłożyć u przedsiębiorcy przesyłowego. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z kanalizacją, wodociągami czy siecią energetyczną, konieczny jest dokument, potwierdzający prawo do dysponowania gruntem na cele budowlane. Tę funkcję może pełnić akt notarialny albo akt własności. Poza tym warto posiadać wypis z rejestru gruntów oraz mapę zasadniczą, wskazującą w jakiej odległości od działki znajduje się najbliższa linia. Przepisy prawa miejscowego mogą też stawiać dodatkowe wymogi w tym zakresie. Po złożeniu przez właściciela wniosku, przedsiębiorstwo przesyłowe wyda decyzję o warunkach wykonania przyłączy. Takie orzeczenie jest ważne najczęściej 2 lata, więc nie warto zwlekać z planowaną inwestycją.
Przyłącza – droga, ale niezwykle potrzebna inwestycja
Wykonanie przyłączy to zatem wydatek rzędu kilku, kilkunastu, a może nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Cena zależy od lokalizacji przyłączy i poziomu skomplikowania całej inwestycji. Bez tego elementu nie da się jednak przeprowadzić żadnej budowy, a tym bardziej zamieszkać na stałe. Warto więc o nie zadbać – najszybciej jak to możliwe – radzi Bartłomiej Kuźniar.
Saveinvest sp. z o.o.
www.grunttozysk.pl
Co miesiąc nowe, wartościowe porady
Materiał dostępny ZA DARMO!
Podaj swój adres e-mail, abyśmy mogli przesłac Ci linka do tego specjalnego,
bezpłatnego poradnika, dostępnego tylko dla subskrybentów newslettera.
Twoje dane są u nas bezpieczne. W każdej chwili możesz się wypisać.
Zadzwoń 500 210 600, lub wypełnij formularz - oddzwonimy do Ciebie!
Dziękujemy.
Twoja wiadomość została wysłana.
Skontaktujemy się w ciągu 48h.