Jesteś na archiwalnej wersji serwisu.
Zapraszamy na nową stronę www.saveinvest.pl

Poradniki

Planowanie zakupu nieruchomości i jego realizacja od zawsze wiązała się z licznymi
niewiadomymi i kruczkami prawnymi.
Wychodząc naprzeciw tym pytaniom, postanowiliśmy uruchomić cykl poradników
w których opiszemy wiele aspektów związanych z nieruchomościami.

Kiedy rozbiórka domku letniskowego jest nieunikniona?

Jakie przesłanki powinny uświadomić kupującym, że nabywany przez nich domek letniskowy może zostać objęty nakazem rozbiórki?

Przy zakupie gruntu z domkiem letniskowym niezwykle ważne jest sprawdzenie statusu prawnego wspomnianego obiektu. Może się bowiem okazać, że tak niewielka i niepozorna budowla przysporzy wielu kłopotów, zarówno prawnych jak i finansowych.

Po pierwsze należy skontrolować kiedy domek rekreacyjny został wybudowany. Od daty wzniesienia obiektu zależy bowiem, jakie przepisy będą się do niego stosować. Zgodnie ze starymi przepisami przed postawieniem domku letniskowego właściciel nieruchomości zobowiązany był do uzyskania pozwolenia na budowę – a więc jeśli domek powstał bez takiej decyzji administracyjnej zostanie on uznany za samowolę budowlaną nawet po upływie kilkudziesięciu lat. Co więcej, pociągnięci do odpowiedzialności prawnej zostaną obecni właściciele nieruchomości. Mówiąc inaczej ci, którzy w momencie wykrycia nielegalnego charakteru domku letniskowego mają do niego tytuł prawny. Poprzedni właściciel, lub też kilku właścicieli, mogą w ogóle nie odpowiadać za niejasny status prawny budowli. Warto pamiętać, że nabywając nieruchomość, nabywa się także wszelkie związane z nią zarówno prawa jak i obowiązki, w tym także konsekwencje prawne. A więc jeśli przed zakupem działki z domkiem letniskowym nie skontrolujemy dokładnie wszelkich potrzebnych dokumentów i nie ustalimy, jaki status prawny ma budowla, możemy także zakupić samowolę budowlaną oraz spore kłopoty.

Jak uniknąć kłopotów, czyli do jakich dokumentów zajrzeć przed podpisaniem aktu notarialnego przeniesienia własności? W celu weryfikacji charakteru interesującej nas działki należy sprawdzić ustalenia zawarte w obowiązującym na danym terenie miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Ten akt prawa miejscowego udzieli nam wielu potrzebnych informacji zarówno  o przeznaczeniu danego terenu, jak i o warunkach jego zagospodarowania i zabudowy.  Jeśli bowiem kupimy domek wybudowany na terenie, dla którego nie przewiduje się możliwości zabudowy szanse na legalizację obiektu będą znikome – wyjaśnia Bartosz Antos z portalu www.grunttozysk.pl. Należy pamiętać, że każdy ma prawo wglądu do planu miejscowego oraz otrzymania z niego wypisów i wyrysów w celu sprawdzenia jakie możliwe ograniczenia przewiduje rada gminy co do danej działki. Wcale nie jest potrzebne posiadanie prawa własności do nieruchomości położonej w granicach administracyjnych gminy. Jeśli z jakichkolwiek względów rada gminy uchwaliła zmiany w miejscowym planie należy skontrolować obydwa dokumenty. 

Ostatnia, niezwykle istotna kwestia, która może zadecydować o konieczności rozbiórki domku letniskowego to definiowana przez prawodawstwo kwestia „trwałego związania z gruntem”. Jeśli obiekt nie jest związany trwale z gruntem, zgodnie ze starymi przepisami, nie zaistniała potrzeba uzyskiwania pozwolenia na budowę. Jeśli natomiast spełnia kryteria, które pozwolą na sklasyfikowanie go jako obiektu trwale związanego z gruntem, należało uzyskać pozwolenie na budowę. Dla przykładu – dla domku usytuowanego na betonowych blokach spełniających rolę fundamentu łączącego go z gruntem, należało wystąpić o uzyskanie pozwolenia na budowę.

Jak widać, przy zakupie działki z domkiem letniskowym oprócz dokładnego sprawdzenia gruntu, czy poprzedniego właściciela, niezwykle ważne jest również skontrolowanie samego obiektu. Jego rozbiórka może być bowiem czasochłonna i kosztowna, a legalizacja nie dość ze wymaga wielu formalności, to jeszcze niekiedy nie jest po prostu możliwa do przeprowadzenia. Warto mieć na uwadze, że zgodnie ze znowelizowanymi przepisami prawa budowalnego pośród obiektów, które mogą zostać wzniesione bez uzyskania pozwolenia na budowę znajdują się także wolno stojące parterowe budynki rekreacji indywidualnej. W rozumieniu ustawy są to budynki przeznaczone do okresowego wypoczynku, o powierzchni zabudowy do 35 mkw, przy czym liczba takich obiektów na działce nie może przekraczać jednego na każde 500 mkw powierzchni działki. 

 

Saveinvest Sp. z o.o.

www.grunttozysk.pl

Działki nad morzem_Kiedy rozbiórka domku letniskowego jest nieunikniona? zdjęcie1
Wartościowe informacje na Twojego maila:
Spodobał Ci się artykuł? Poleć go!

Czy wiesz, że 65% Polaków uważa, że najlepszym zabezpieczeniem na
emeryturę jest posiadanie nieruchomości? »

Szukasz najlepszej działki? Bezpłatna pomoc specjalisty

Zadzwoń 500 210 600, lub wypełnij formularz - oddzwonimy do Ciebie!

Po zapoznaniu się z obowiązkiem informacyjnym zawierającym zasady i cele przetwarzania danych przez Saveinvest sp. z o.o.
Informacja o administratorze

Nasi Partnerzy:

Działka nad Morzem | Inwestowanie w nieruchomości | Mielno Molo
informacja o cookies