Planowanie zakupu nieruchomości i jego realizacja od zawsze wiązała się z licznymi
niewiadomymi i kruczkami prawnymi.
Wychodząc naprzeciw tym pytaniom, postanowiliśmy uruchomić cykl poradników
w których opiszemy wiele aspektów związanych z nieruchomościami.
Polub nas aby uzyskać dostęp do całej treści
Trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ministerstwo Rozwoju chce, aby przepisy były bardziej przyjazne dla osób niepełnosprawnych. Jak zmieniona zostanie obowiązująca regulacja? Na to pytanie odpowiada Bartosz Antos – Dyrektor ds. Nieruchomości w firmie Saveinvest Sp. z o.o. - portal www.saveinvest.pl.
Jakie zmiany dla niepełnosprawnych?
Projekt nowelizacji przewiduje między innymi wymóg, aby przy furtkach w ogrodzeniach nie było schodów lub progów. Dotyczy to ogrodzeń przy budynkach zamieszkania zbiorowego, czyli na przykład hotelach i pensjonatach. Budynki nie mają też stwarzać innych ograniczeń w poruszaniu się. Mają być w pełni dostępne dla osób niepełnosprawnych. Dodatkowo we wszystkich budynkach użyteczności publicznej dwukondygnacyjnych oraz trzykondygnacyjnych zamontowane zostaną windy osobowe lub osobowo-towarowe. Wymóg ten nie będzie dotyczył jedynie trzypiętrowych bloków, w których ostatnia kondygnacja jest częścią mieszkania wielopoziomowego. Z kolei w budynkach wielorodzinnych niższych niż dwa piętra będzie trzeba zapewnić osobom niepełnosprawnym dostęp na wszystkie kondygnacje z pomieszczeniami użytkowymi. Schody zostaną zatem wyposażone w specjalne urządzenia podnoszące. No istotną zmianą jest też dodatkowa przestrzeń manewrowa przed drzwiami wejściowymi do bloku oraz wewnątrz o minimalnej powierzchni 1,5 metra na 1,5 metra, a także konieczność stworzenia specjalnych oznaczeń krawędzi pierwszego i ostatniego stopnia w każdym biegu schodów wewnętrznych i zewnętrznych.
Zmiany nie tylko dla niepełnosprawnych
Przy okazji nowelizacji obowiązującego rozporządzenia zdecydowano się na kilka zmian niezwiązanych z sytuacją niepełnosprawnych. Do tej pory wątpliwości budziły na przykład przepisy dotyczące miejsc postojowych. W zmianie rozporządzenia sprzed dwóch lat uproszczono bowiem obowiązujące zasady. Miejsca postojowe mogły zostać usytuowane niemal bez ograniczeń odległościowych od okien innych budynków. Nie było jednak jasne co w zasadzie oznacza sformułowanie "inne" budynki. W planowanej nowelizacji to słowo zniknie z zapisów rozporządzenia. Sprawa miejsc postojowych powinna być już zatem jasna. Dodatkowo w regulacji zostanie wskazane, że między poszczególnymi miejscami postojowymi nie mogą znajdować się żadne krawężniki i inne ograniczenia utrudniające poruszanie się. Z kolei maksymalna odległość od altany śmietnikowej lub pomieszczenia – "śmieciarni" – w budynku może wynieść nie więcej niż 80 metrów – stwierdza Bartosz Antos – Dyrektor ds. Nieruchomości w firmie Saveinvest Sp. z o.o.
Budowa stanie się droższa?
Niektóre z planowanych zmian to tylko drobiazgi. Oznaczenie schodów nie generuje bowiem żadnych specjalnych kosztów. Obowiązek zapewnienia niepełnosprawnym dodatkowej przestrzeni, a także wyposażenie budynku w windę mimo niewielu pięter to już większe wyzwanie. Nie wiadomo czy wpłynie to na wzrost cen tego typu nieruchomości. Niewątpliwie jednak zmiany były potrzebne. Niepełnosprawni na co dzień borykają się bowiem z licznymi problemami, w tym szczególnie tymi natury komunikacyjnej. Na szczęście dla projektantów i wykonawców budynków przepisy będą miały długie vacatio legis. Oznacza to, że wejdą w życie dopiero po pewnym czasie od podpisania rozporządzenia przez Prezydenta. Niektóre regulacje zaczną obowiązywać po roku, inne po pół roku. Będzie zatem sporo czasu na dostosowanie określonych rozwiązań do obowiązującego stanu prawnego.
Czym są dzisiaj nowoczesne standardy?
Warto jednak podkreślić, że budując nowocześnie projektanci mają najczęściej na względzie potrzeby osób niepełnosprawnych. Niezależnie od tego czy realizuje się inwestycje w mieście, na wsi czy w turystycznym kurorcie, należy zachowywać wysokie standardy. A przez wysokie standardy należy rozumieć między innymi zapewnienie infrastruktury dla osób niepełnosprawnych – podsumowuje Bartosz Antos – Dyrektor ds. Nieruchomości w firmie Saveinvest Sp. z o.o.
Saveinvest sp. z o.o.
www.saveinvest.pl
Co miesiąc nowe, wartościowe porady
Materiał dostępny ZA DARMO!
Podaj swój adres e-mail, abyśmy mogli przesłac Ci linka do tego specjalnego,
bezpłatnego poradnika, dostępnego tylko dla subskrybentów newslettera.
Twoje dane są u nas bezpieczne. W każdej chwili możesz się wypisać.
Zadzwoń 500 210 600, lub wypełnij formularz - oddzwonimy do Ciebie!
Dziękujemy.
Twoja wiadomość została wysłana.
Skontaktujemy się w ciągu 48h.