Jesteś na archiwalnej wersji serwisu.
Zapraszamy na nową stronę www.saveinvest.pl

Poradniki

Planowanie zakupu nieruchomości i jego realizacja od zawsze wiązała się z licznymi
niewiadomymi i kruczkami prawnymi.
Wychodząc naprzeciw tym pytaniom, postanowiliśmy uruchomić cykl poradników
w których opiszemy wiele aspektów związanych z nieruchomościami.

Domek na lato

Domek na lato to świetne rozwiązanie, kiedy posiada się kawałek ziemi nad jeziorem, nad morzem, pod lasem, gdzieś z dala od cywilizacji. To doskonałe miejsce wypadowe na weekend, czy dłuższy letni wypoczynek, jeśli lubi się wracać w znane i przyjazne miejsca. Postawienie domku letniskowego wiąże się niestety z formalnościami podobnymi do tych przy budowie domu jednorodzinnego, dlatego lepiej czasem postawić obiekt tymczasowy.

Domek letni może służyć tylko w lecie lub przez cały rok. Postawiony w atrakcyjnym miejscu pozwala spędzać wiele czasu za miastem, bez wydatków na wynajem pokoju w hotelu, czy niedogodności związanych z nocowaniem pod namiotem. Przy większej rodzinie z takiego rozwiązania chętnie skorzystają także najbliżsi, którzy za korzystanie z domku mogą odwdzięczyć się biorąc udział w kosztach jego utrzymania. Choć nazwa domek letniskowy brzmi beztrosko, jego postawienie wiążą się najczęściej z licznymi formalnościami porównywalnymi z tymi, z którymi trzeba sobie poradzić przy budowie domu jednorodzinnego.

Może obiekt tymczasowy?

Nie każdy ma czas i ochotę na załatwienie licznych formalności związanych z postawieniem domku letniego na własnej działce. Dla takich osób najlepszym rozwiązaniem może być odpowiednio dobrany obiekt tymczasowy, który przy spełnieniu kilku warunków może zastąpić typowy domek na lato. Wg Prawa budowlanego (art. 29 ust. 1 pkt 12) bowiem pozwolenia na budowę nie wymaga postawienie tymczasowych obiektów budowlanych niepołączonych trwale z gruntem i przewidzianych do rozbiórki lub przeniesienia w inne miejsce w terminie określonym w zgłoszeniu budowy, ale nie później niż przed upływem 120 dni od dnia rozpoczęcia budowy określonego w ww. zgłoszeniu.

Działki nad morzem_Domek na lato zdjęcie1

Domki letniskowe są także objęte podatkiem od nieruchomości, wysokość tego podatku jest wielokrotnie wyższa niż w przypadku domu przeznaczonego na stałe zamieszkanie.

Domek letniskowy a obiekt tymczasowy

Większości domków letnich nie można niestety zaliczyć do obiektów tymczasowych. Nawet prosty domek drewniany, który nie posiada fundamentów, zazwyczaj wiązany jest z podłożem balami konstrukcyjnymi, budynek tymczasowy musi również zostać rozebrany lub przeniesiony w określonym terminie, nie dłuższym niż 120 dni.

Do takich tymczasowych obiektów budowlanych niezwiązanych trwale z gruntem można jednak zaliczyć domek holenderski, który może pełnić rolę domku letniskowego. To mobilny domek, który można postawić w każdym miejscu, umeblowany i wyposażony w media zapewni letnikom komfort wypoczynku. W wypadku domku holenderskiego powinno wystarczyć zgłoszenie do starostwa zamiast pozwolenia na budowę. Trzeba jednak i w tym przypadku pamiętać o formalnościach i przestrzeganiu przepisów, taki domek nie może przekraczać powierzchni 25m2 i musi zostać przestawiony w ciągu 120 dni od daty jego postawienia na działce. Listę obiektów, które można postawić na działce bez pozwolenia na budowę określa art. 29 ustawy Prawo budowlane.

 

Natomiast budowa domku trwale związanego z gruntem bez pozwolenia na budowę wiąże się z ryzkiem uznania postawionego obiektu przez inspektora nadzoru budowanego za samowole budowlaną. W takim wypadku konieczna będzie rozbiórka lub długotrwała i kosztowna legalizacja takiej samowoli, dlatego lepiej postępować zgodnie z przepisami.

Konieczne formalności

Budowa domku letniskowego może odbyć się tylko na podstawie pozwolenia na budowę. Jeśli działka leży w gminie, która nie posiada miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, trzeba najpierw uzyskać decyzję o warunkach zabudowy. W przypadku domków letnich zdarza się to bardzo często, ponieważ działki pod taką inwestycję położone są zazwyczaj na uboczu.

Do złożonego wniosku o wydanie pozwolenia na budowę należy dołączyć:

  • projekt budowlany w 4 egzemplarzach (projekt domku letniskowego po zaadaptowaniu oraz projekt zagospodarowania działki)
  • oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane
  • wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzję o warunkach zabudowy, jeśli takiego planu w gminie nie ma.

Podobnie jak przy budowie domku jednorodzinnego i w tym wypadku trzeba ustanowić kierownika budowy, który będzie odpowiedzialny m.in. za dziennik budowy oraz wykonanie domku zgodnie z projektem. Rozpoczęcie budowy musi zostać zgłoszone do nadzoru budowlanego na 7 dni przed rozpoczęciem robót, po zakończeniu prac trzeba natomiast złożyć zawiadomienie o zakończeniu budowy wraz z poniższymi załącznikami:

  • oryginał dziennika budowy
  • protokoły badań dotyczących instalacji
  • protokoły odbioru wykonanych przyłączy
  • geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza
  • oświadczenie kierownika budowy o zgodności wykonania domku z zatwierdzonym wcześniej projektem.

Po 30 dniach od zgłoszenia zakończenia budowy można odetchnąć i rozpocząć użytkowanie swojego domku letniskowego. Po wszystkich formalnościach związanych z budową krótki odpoczynek na łonie natury będzie jak najbardziej zasłużony.

Na lato czy na cały rok?

Większość projektów domków letniskowych można dostosować do stałego użytkowania, zmiany dotyczą najczęściej projektów instalacji oraz dodatkowych izolacji ścian i stropów. Wielu właścicieli decyduje się na takie rozwiązanie ze względów podatkowych, budynki mieszkalne (całoroczne) mają bowiem nawet dziesięciokrotnie niższą stawkę podatku niż domki letniskowe. Aby budynek był uznany za mieszkalny już w projekcie budowlanym trzeba właściwie określić jego przeznaczenie. W takim wypadku konieczne będą dodatkowe formalności, w tym sporządzenie świadectwa energetycznego, które nie jest konieczne w przypadku domku letniskowego, czyli przeznaczonego do użytkowania nie dłużej niż cztery miesiące w roku.

Działki rekreacyjne_Domek na lato zdjęcie2

Domki letniskowe są także objęte podatkiem od nieruchomości, wysokość tego podatku jest wielokrotnie wyższa niż w przypadku domu przeznaczonego na stałe zamieszkanie.

Projekty domków letniskowych

Oferta gotowych projektów domków letniskowych jest całkiem spora. Wśród nich można znaleźć zarówno kameralne domki z bali drewnianych, jak i bardziej okazałe piętrowe domki murowane, w których wygodnie spędzi urlop nawet duża rodzina. Każdy z pewnością znajdzie projekt dopasowany do swoich indywidualnych potrzeb oraz lokalnych warunków. Poza wygodą warto wziąć pod uwagę także panujące na danym terenie warunki pogodowe, czy ewentualne zagrożenie powodziowe. Trzeba też przemyśleć zabezpieczenia przed wandalami i złodziejami, szczególnie jeśli zamierza się użytkować domek sezonowo.

 

 

Bartosz Antos, SaveInvest. Sp. z o.o.
www.dzialkanadmorzem.pl

Wartościowe informacje na Twojego maila:
Spodobał Ci się artykuł? Poleć go!

Czy wiesz, że 65% Polaków uważa, że najlepszym zabezpieczeniem na
emeryturę jest posiadanie nieruchomości? »

Szukasz najlepszej działki? Bezpłatna pomoc specjalisty

Zadzwoń 500 210 600, lub wypełnij formularz - oddzwonimy do Ciebie!

Po zapoznaniu się z obowiązkiem informacyjnym zawierającym zasady i cele przetwarzania danych przez Saveinvest sp. z o.o.
Informacja o administratorze

Nasi Partnerzy:

Działka nad Morzem | Inwestowanie w nieruchomości | Mielno Molo
informacja o cookies