Planowanie zakupu nieruchomości i jego realizacja od zawsze wiązała się z licznymi
niewiadomymi i kruczkami prawnymi.
Wychodząc naprzeciw tym pytaniom, postanowiliśmy uruchomić cykl poradników
w których opiszemy wiele aspektów związanych z nieruchomościami.
Polub nas aby uzyskać dostęp do całej treści
Kiedy istnieją podstawy do zawieszenia postępowania administracyjnego? Jak długo może być ono utrzymywane w zawieszeniu i kiedy można podjąć zawieszone postępowanie?
Podstawy do zawieszenia postępowania definiuje art. 97 par. 1 pkt. 4 kodeksu postępowania administracyjnego. W myśl tego artykułu organ administracji publicznej zawiesza postępowanie, gdy rozpatrzenie sprawy i wydanie decyzji zależy od uprzedniego rozstrzygnięcia zagadnienia wstępnego przez sąd lub inny organ. Rozumie się przez to sytuacje, w których wydanie orzeczenia merytorycznego w sprawie będącej przedmiotem postępowania przed właściwym organem, warunkowane jest uprzednim rozstrzygnięciem wstępnego zagadnienia prawnego.
Postępowanie administracyjne może być utrzymywane w zawieszeniu tylko do czasu ustąpienia przyczyny tego zawieszenia. W momencie gdy dochodzi do zawieszenia postępowania z racji zaistnienia zagadnienia wstępnego kodeks postępowania administracyjnego nie precyzuje kiedy powinno być ono wszczęte. Zazwyczaj w orzecznictwach sądowych wykazuje się, że podjęcie zawieszonego postępowania powinno mieć miejsce, gdy rozstrzygnięcie, stanowiące zagadnienie wstępne, stanie się ostateczne. Jak zauważa Robert Tomaszewski, Dyrektor Zarządzający Saveinvest, postępowanie administracyjne jest dwuinstancyjne (art. 16 k.p.a.). Zatem strona postępowania, która nie jest usatysfakcjonowana rozstrzygnięciem organu I instancji przysługuje możliwość wniesienia środka odwoławczego. W związku z powyższym irracjonalne wydaje się podjęcie zawieszonego postępowania i wydanie rozstrzygnięcia w oparciu o decyzję, co do której trwa nadal stan zawieszenia związany z możliwością wniesienia odwołania, bądź też jej ewentualnego uchylenia w postępowaniu odwoławczym.
Co więcej, zgodnie z treścią art. 145 § 1 pkt 8 k.p.a. ewentualne uchylenie lub zmiana decyzji stanowiącej zagadnienia wstępne stanowi podstawę do wznowienia postępowania. Bezpośrednio wynika z tego artykułu, że podjęcie zawieszonego wcześniej postępowania może mieć miejsce dopiero w chwili uzyskania ostatecznego rozstrzygnięcia zagadnienia wstępnego, którego dotyczy art. 97 § 1 pkt. 4 k.p.a.
Co miesiąc nowe, wartościowe porady
Materiał dostępny ZA DARMO!
Podaj swój adres e-mail, abyśmy mogli przesłac Ci linka do tego specjalnego,
bezpłatnego poradnika, dostępnego tylko dla subskrybentów newslettera.
Twoje dane są u nas bezpieczne. W każdej chwili możesz się wypisać.
Zadzwoń 500 210 600, lub wypełnij formularz - oddzwonimy do Ciebie!
Dziękujemy.
Twoja wiadomość została wysłana.
Skontaktujemy się w ciągu 48h.