Jesteś na archiwalnej wersji serwisu.
Zapraszamy na nową stronę www.saveinvest.pl

Poradniki

Planowanie zakupu nieruchomości i jego realizacja od zawsze wiązała się z licznymi
niewiadomymi i kruczkami prawnymi.
Wychodząc naprzeciw tym pytaniom, postanowiliśmy uruchomić cykl poradników
w których opiszemy wiele aspektów związanych z nieruchomościami.

Zmiany w warunkach zabudowy – co oznaczają w praktyce dla inwestorów? Część druga

W poprzedniej części artykułu omówiona została specyfika decyzji o warunkach zabudowy oraz zmiany, jakie wprowadzone zostaną w zakresie zasad jej uzyskiwania. 

 

Pozwolenie na budowę i przenoszenie warunków zabudowy

 

Zaproponowane przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zmiany w zakresie tzw. „ustawy inwestycyjnej” regulują także kwestię uzyskiwania pozwoleń na budowę. Zgodnie z projektem „ustawy inwestycyjnej” pozwolenie na budowę udzielone na podstawie decyzji o warunkach zabudowy obejmie teren, dla którego określono warunki zabudowy – mówi Robert Tomaszewski z portalu www.dzialkanadmorzem.pl. Oznacza to, że zakres wniosku o wydanie pozwolenia na budowę musi pokrywać się z zakresem decyzji o warunkach zabudowy.

 

Zmianom ulegną także zasady przenoszenia warunków zabudowy na inne podmioty. Dotychczas wystarczyła jedynie zgoda osoby, na rzecz której decyzja miała zostać przeniesiona i organ był zobowiązany do finalizacji tej czynności. Po wejściu w życie zmian będzie to możliwe tylko jeśli decyzja będzie przenoszona na podmioty będące współwłaścicielami lub użytkownikami wieczystymi wszystkich nieruchomości stanowiących działkę budowlaną objętą decyzją. Oznacza to, że po wejściu w życie nowych przepisów w ogóle nie będzie możliwe popularne obecnie przenoszenie decyzji na kilku inwestorów – podkreśla Robert Tomaszewski z portalu www.dzialkanadmorzem.pl.

 

Terminy

 

Na jakie terminy powinien zatem przygotować się inwestor? Zaplanowane zmiany w prawie budowalnym nie będą miały zastosowania do obecnie toczących się postępowań o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Oznacza to, że termin ważności tych decyzji wyniesie trzy lata, licząc od dnia wejścia w życie ustawy. Taki sam okres czasu jest przewidziany na określenie w drodze uchwały obszaru zabudowanego. Dotychczasowe przepisy obowiązujące przy uzyskiwaniu warunków zabudowy będą stosowane do dnia wejścia w życie noweli. W sytuacji natomiast, gdy nie dojdzie do podjęcia przez radę gminy uchwały, w ciągu trzech lat od wejścia w życie noweli na obszarach nieobjętych planem miejscowym będzie możliwe jedynie przeprowadzanie prac remontowych istniejących budynków – mówi Robert Tomaszewski z portalu www.dzialkanadmorzem.pl. Oznacza to po prostu, że wiele może zależeć od sprawnego zaadaptowania przez gminę nowych przepisów i narzuconych przez resort wymogów.

Saveinvest Sp. z o.o.

www.grunttozysk.pl

Działki nad morzem_Zmiany w warunkach zabudowy – co oznaczają w praktyce dla inwestorów? Część druga zdjęcie1
Wartościowe informacje na Twojego maila:
Spodobał Ci się artykuł? Poleć go!

Czy wiesz, że 65% Polaków uważa, że najlepszym zabezpieczeniem na
emeryturę jest posiadanie nieruchomości? »

Szukasz najlepszej działki? Bezpłatna pomoc specjalisty

Zadzwoń 500 210 600, lub wypełnij formularz - oddzwonimy do Ciebie!

Po zapoznaniu się z obowiązkiem informacyjnym zawierającym zasady i cele przetwarzania danych przez Saveinvest sp. z o.o.
Informacja o administratorze

Nasi Partnerzy:

Działka nad Morzem | Inwestowanie w nieruchomości | Mielno Molo
informacja o cookies