Jesteś na archiwalnej wersji serwisu.
Zapraszamy na nową stronę www.saveinvest.pl

Poradniki

Planowanie zakupu nieruchomości i jego realizacja od zawsze wiązała się z licznymi
niewiadomymi i kruczkami prawnymi.
Wychodząc naprzeciw tym pytaniom, postanowiliśmy uruchomić cykl poradników
w których opiszemy wiele aspektów związanych z nieruchomościami.

Uwłaszczenia nieruchomości przyspieszają

To już ponad pół roku obowiązywania nowej ustawy przekształceniowej. Wreszcie można przyznać, że organy administracji coraz lepiej radzą sobie z wydawaniem zaświadczeń i prowadzeniem postępowań w tym zakresie. Wygląda na to, że proces przekształcenia przyspieszy jeszcze bardziej.

Nowa ustawa przekształceniowa ma już pół roku!

1 stycznia 2019 r. weszły w życie nowe przepisy, dotyczące przekształcenia użytkowania wieczystego we własność nieruchomości. Regulacje te są elementem ustawy z 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów. Nowy akt spowodował, że w odniesieniu do nieruchomości zabudowanych na cele mieszkaniowe, praktycznie zniknęła instytucja użytkowania wieczystego. Przepisy zostały wprowadzone szybko i niestety stwierdzono w nich wiele nieścisłości. Początkowo w obrębie tego zagadnienia panował niemały chaos. Wygląda jednak na to, że organy administracji powoli wychodzą "na prostą" – stwierdza Bartosz Antos – Dyrektor ds. Nieruchomości w firmie Saveinvest Sp. z o.o. - portal www.saveinvest.pl.

Raport o postępach w uwłaszczeniu

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju opublikowało w ostatnim czasie raport o postępach w uwłaszczeniu nieruchomości po pierwszym półroczu obowiązywania ustawy. Wynika z niego, że do sądów wieczystoksięgowych do końca czerwca 2019 r. wpłynęło aż 905.201 zaświadczeń. Resort Inwestycji i Rozwoju wskazuje, że to ponad 36 procent szacowanej, ogólnej liczby użytkowników wieczystych. Z kolei największy wzrost wpływu spraw nastąpił w Krakowie, Warszawie, Gliwicach, Wrocławiu i Gdańsku.

Jak wyglądają statystyki uwłaszczeń?

Ogólnie w Polsce wydano na razie prawie milion zaświadczeń, w tym w pierwszym kwartale wydano ich tylko niecałe trzysta tysięcy. Spośród polskich miast prym wiodą: Kraków, Warszawa, Wrocław, Gliwice, Ruda Śląska, Szczecin, Łódź, Gdańsk, Olsztyn i Bydgoszcz. W całym Krakowie wydano aż 45.788 zaświadczeń. Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa odnotował wpływ 30.070 zaświadczeń. W Sądzie Rejonowym dla Wrocławia-Krzyków przyjęto aż 26.623 zaświadczeń. Z kolei Sąd Rejonowy w Gliwicach wskazuje, że pojawiło się w nim 25.822 zaświadczeń. Nawet Ruda Śląska, która ma niecałe 140 tysięcy mieszkańców, wydała zaświadczenia dla 24.359 nieruchomości.

Ministerstwo ma powody do zadowolenia

Biorąc pod uwagę początkowy przestój w wydawaniu zaświadczeń i panujący bałagan w tym zakresie, wynik na poziomie 36 procent wydanych zaświadczeń to prawdziwy sukces. Artur Soboń – wiceminister inwestycji i rozwoju – stwierdził, że aktualne tempo wydawania zaświadczeń umożliwia potwierdzenie przekształcenia w formie zaświadczenia dla wszystkich uprawnionych do końca roku. "W ten sposób organy administracji zmieszczą się zatem w ustawowym terminie, wyznaczonym przez nową ustawę przekształceniową." - dodaje Bartosz Antos – Dyrektor ds. Nieruchomości w firmie Saveinvest Sp. z o.o.

Proces uwłaszczeń został uporządkowany

Szybkie uzyskanie zaświadczeń umożliwi nowym właścicielom skorzystanie z dostępnych bonifikat na "wykup nieruchomości". Ulgi w opłatach mogą sięgać nawet 60 procent ich ogólnej sumy. Z kolei dzięki ostatnim zmianom przepisów rodziny wielodzietne, osoby z niepełnosprawnościami oraz kombatanci będą mogły liczyć nawet na 99-procentową bonifikatę. Co również istotne, sytuacja z wydawaniem zaświadczeń uspokoi się, dzięki wprowadzeniu nowej, przyjaznej procedury korzystania z bonifikat. Teraz zainteresowani skorzystają z nich niezależnie od terminu wydania zaświadczenia. Poprawi się także sytuacja przedsiębiorców. Nie będzie konieczności sporządzania operatu szacunkowego i opierania się na wartości rynkowej nieruchomości, stanowiącej podstawę ustalenia opłaty przekształceniowej. Dzięki temu cały proces przekształcenia będzie dużo szybszy. No i wreszcie znikną problemy podziałów geodezyjnych dla nieruchomości, w których powierzchnia budynków o funkcji innej niż mieszkaniowa przekracza 30 procent powierzchni użytkowej wszystkich budynków mieszkalnych.

Saveinvest sp. z o.o.

www.grunttozysk.pl

Wartościowe informacje na Twojego maila:
Spodobał Ci się artykuł? Poleć go!

Czy wiesz, że 65% Polaków uważa, że najlepszym zabezpieczeniem na
emeryturę jest posiadanie nieruchomości? »

Szukasz najlepszej działki? Bezpłatna pomoc specjalisty

Zadzwoń 500 210 600, lub wypełnij formularz - oddzwonimy do Ciebie!

Po zapoznaniu się z obowiązkiem informacyjnym zawierającym zasady i cele przetwarzania danych przez Saveinvest sp. z o.o.
Informacja o administratorze

Nasi Partnerzy:

Działka nad Morzem | Inwestowanie w nieruchomości | Mielno Molo
informacja o cookies