Jesteś na archiwalnej wersji serwisu.
Zapraszamy na nową stronę www.saveinvest.pl

Poradniki

Planowanie zakupu nieruchomości i jego realizacja od zawsze wiązała się z licznymi
niewiadomymi i kruczkami prawnymi.
Wychodząc naprzeciw tym pytaniom, postanowiliśmy uruchomić cykl poradników
w których opiszemy wiele aspektów związanych z nieruchomościami.

Najczęstsze błędy popełniane przy sporządzaniu nowego testamentu

Jeśli w nowym testamencie zabraknie odwołania do tego sporządzonego wcześniej, wola spadkodawcy będzie interpretowana przez sąd. 

W myśl art. 947 kodeksu cywilnego w sytuacji, gdy spadkodawca sporządził nowy testament nie zaznaczając w nim, że poprzedni lub też kilka poprzednich odwołuje, ulegają odwołaniu jedynie te postanowienia zawarte w poprzednich dokumentach, których nie można pogodzić z treścią nowego testamentu. Kwestia ta pozostaje do rozstrzygnięcia przez sąd, który zobowiązany jest tłumaczyć testament w sposób możliwie najpełniej oddający urzeczywistnienie woli spadkodawcy – przypomina Bartosz Antos z portalu www.grunttozysk.pl. Jeśli natomiast testament może być tłumaczony rozmaicie, zgodnie z kodeksem cywilnym należy przyjąć taką wykładnię, która pozwoli na utrzymanie rozrządzenia spadkodawcy w mocy oraz nada im rozsądną treść. W praktyce jednak, jeśli w nowym testamencie nie odniesiono się do treści poprzednich dokumentów, sąd musi dokonywać jego wykładni, a w takich przypadkach ma znaczną swobodę działania.

Odwołania poprzedniego testamentu nie można bowiem domniemywać jedynie na podstawie faktu, że spadkodawca sporządził nowy dokument. Zgodnie z art. 946 kodeksu cywilnego odwołanie testamentu może nastąpić jeśli spadkodawca sporządzi nowy testament, w którym odniesie się do poprzednich dokumentów z jasno wyrażoną wolą odwołania jego postanowień, bądź też w sytuacji, gdy w zamiarze odwołania testamentu zniszczy go lub pozbawi go cech, od których zależy jego ważność. Spadkodawca może w każdej chwili odwołać zarówno cały testament, jak i jego poszczególne postanowienia.

Problem z pogodzeniem treści nowego testamentu ze starym dokumentem nie powinien pojawić się, jeśli spadkodawca zdecyduje się na sporządzenie testamentu w formie aktu notarialnego. Notariusz sporządza wtedy stosowne adnotacje, które odnoszą się do treści poprzedniego, lub kilku poprzednich dokumentów, lub też zawiera przesłankę o ich całkowitym odwołaniu. 

Saveinvest sp. z o.o.

www.grunttozysk.pl

Działki nad morzem_Najczęstsze błędy popełniane przy sporządzaniu nowego testamentu zdjęcie1
Wartościowe informacje na Twojego maila:
Spodobał Ci się artykuł? Poleć go!

Czy wiesz, że 65% Polaków uważa, że najlepszym zabezpieczeniem na
emeryturę jest posiadanie nieruchomości? »

Szukasz najlepszej działki? Bezpłatna pomoc specjalisty

Zadzwoń 500 210 600, lub wypełnij formularz - oddzwonimy do Ciebie!

Po zapoznaniu się z obowiązkiem informacyjnym zawierającym zasady i cele przetwarzania danych przez Saveinvest sp. z o.o.
Informacja o administratorze

Nasi Partnerzy:

Działka nad Morzem | Inwestowanie w nieruchomości | Mielno Molo
informacja o cookies