Planowanie zakupu nieruchomości i jego realizacja od zawsze wiązała się z licznymi
niewiadomymi i kruczkami prawnymi.
Wychodząc naprzeciw tym pytaniom, postanowiliśmy uruchomić cykl poradników
w których opiszemy wiele aspektów związanych z nieruchomościami.
Polub nas aby uzyskać dostęp do całej treści
Każda decyzja administracyjna powinna zawierać rozstrzygnięcie oraz uzasadnienie faktyczne i prawne. Jeśli strona otrzymuje decyzję, w której treść uzasadnienia pozostaje w sprzeczności z rozstrzygnięciem lub też zawarte rozstrzygniecie dotyczy innego stanu prawnego i faktycznego, ma ona prawo do wniesienia odwołania.
W myśl art. 107 kodeksu postępowania administracyjnego każda decyzja obligatoryjnie powinna zawierać następujące elementy: oznaczenie organu administracji publicznej, datę wydania, oznaczenie strony lub stron, powołanie podstawy prawnej, rozstrzygniecie, uzasadnienie faktyczne i prawne, pouczenie, czy i w jakim trybie służy od niej odwołanie, podpis z podaniem imienia i nazwiska oraz stanowiska służbowego osoby upoważnionej do wydania decyzji lub, jeżeli decyzja wydana została w formie dokumentu elektronicznego, powinna być opatrzona bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu. Decyzja, w stosunku do której może zostać wniesione powództwo do sądu powszechnego lub skarga do sądu administracyjnego, powinna zawierać ponadto pouczenie o dopuszczalności wniesienia powództwa lub skargi.
Wspomniane powyżej uzasadnienie faktyczne, zgodnie z art. 107 § 1 oraz § 3 k.p.a., musi w szczególności zawierać wskazanie faktów, które przez organ uznane zostały za udowodnione oraz dowodów, na których oparł się przy wydawaniu rozstrzygnięcia. Uwzględnione powinny zostać także przyczyny, które przesądziły o odmowie innym dowodom przymiotu wiarygodności i mocy dowodowej. Uzasadnienie prawne z kolei to wyjaśnienie podstawy prawnej decyzji, wraz z przytoczeniem mających zastosowanie do tej konkretnej sytuacji przepisów prawa – informuje Bartosz Antos z portalu www.grunttozysk.pl. Istnieje także możliwość odstąpienia od podania uzasadnienia w decyzji – mowa o sytuacji, w której uwzględnione zostały w niej w całości żądania strony, przy zastrzeżeniu, że nie dotyczy to przypadku rozstrzygania przez daną decyzję spornego interesu stron.
W orzecznictwie bardzo często podkreślany jest fakt, że zawarte w decyzji uzasadnienie musi być spójne z jej rozstrzygnięciem. Zgodnie bowiem z art. 80 k.p.a. strona postępowania nie może zostać pozbawiona możliwości oceny poprawnego przeprowadzenia postępowania sprawy. A zatem uzasadnienie decyzji musi jasno odzwierciedlać stanowisko organu, do którego później strona będzie mogła odnieść się. Jeśli strona otrzymuje decyzję, w której treść uzasadnienia pozostaje w sprzeczności z rozstrzygnięciem, dochodzi do naruszenia omówionych powyżej art. 107 § 1 oraz § 3 k.p.a. W sytuacji natomiast, gdy zawarte w otrzymanej decyzji rozstrzygniecie dotyczy innego stanu prawnego i faktycznego takiej decyzji nie można utrzymać w mocy – w oparciu o art. 156 § 1 pkt 2 k.p.a. podlega ona stwierdzeniu nieważności.
Co miesiąc nowe, wartościowe porady
Materiał dostępny ZA DARMO!
Podaj swój adres e-mail, abyśmy mogli przesłac Ci linka do tego specjalnego,
bezpłatnego poradnika, dostępnego tylko dla subskrybentów newslettera.
Twoje dane są u nas bezpieczne. W każdej chwili możesz się wypisać.
Zadzwoń 500 210 600, lub wypełnij formularz - oddzwonimy do Ciebie!
Dziękujemy.
Twoja wiadomość została wysłana.
Skontaktujemy się w ciągu 48h.