Planowanie zakupu nieruchomości i jego realizacja od zawsze wiązała się z licznymi
niewiadomymi i kruczkami prawnymi.
Wychodząc naprzeciw tym pytaniom, postanowiliśmy uruchomić cykl poradników
w których opiszemy wiele aspektów związanych z nieruchomościami.
Polub nas aby uzyskać dostęp do całej treści
Kiedy tymczasowy obiekt budowlany uznany zostanie za samowolę budowlaną i w konsekwencji doczeka się nakazu rozbiórki?
W myśl art. 3 pkt 5 prawa budowlanego tymczasowy obiekt budowlany to obiekt przeznaczony jedynie do czasowego użytkowania. Oznacza to, że może być wykorzystywany w okresie krótszym od jego trwałości technicznej oraz przewidziany jest do przeniesienia w inne miejsce lub też do rozbiórki (nie później niż przed upływem 120 dni od dnia rozpoczęcia budowy innego obiektu określonego w zgłoszeniu). Termin ten stosowany jest również w prawodawstwie w odniesieniu do obiektów budowlanych niepołączony trwale z gruntem, takich jak: strzelnice, kioski uliczne, pawilony sprzedaży ulicznej i wystawowe, przykrycia namiotowe i powłoki pneumatyczne, urządzenia rozrywkowe, barakowozy, obiekty kontenerowe – przypomina Bartosz Antos z portalu www.grunttozysk.pl.
Jak pokazuje przykład domków typu holenderskiego o tym, czy obiekt podlega przepisom prawa budowlanego, czy nie, decyduje bardzo wiele czynników. W przywołanej tu sprawie (sygnatura akt: II OSK 408/15) główną argumentacją był fakt, że obiekty te zostały ustawione na działce i w praktyce wykorzystywane były jako obiekt o przeznaczeniu stricte budowlanym – czyli służyły swoim właścicielom do celów rekreacyjno-budowlanych. Sam fakt ich mobilnego charakteru (wynikającego z posiadania haków i kół) nie przesądzał, zdaniem sądu, o sposobie ich faktycznego użytkowania. Zgodnie z ustaleniami nadzoru budowlanego, który decyduje o zastosowaniu przesłanek prawa budowlanego i jego konsekwencji do konkretnych obiektów, pewne obiekty wymagać będą uzyskania pozwolenia na budowę lub też zgłoszenia zamiaru budowlanego, jeśli przesądza o tym ich indywidualny charakter oraz szczególny sposób ich użytkowania przez właścicieli.
Kolejnym faktem przesadzającym o konieczności rozbiórki obiektu tymczasowego będzie treść miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Jeśli z jego ustaleń bezpośrednio wynika zakaz stawiania obiektów tymczasowych w obrębie danej nieruchomości, to inwestor nie otrzymałby żadnej decyzji administracyjnej wyrażającej zgodę na jego lokalizację – właściwy organ odmówiłby wydania pozwolenia na budowę, a starosta (prezydent miasta) wniósłby sprzeciw wobec złożonego wniosku zgłoszeniowego. W konsekwencji, w świetle obowiązujących przepisów, nie można zatem doprowadzić takiego obiektu do stanu zgodnego z prawem. W takiej sytuacji, jedyną możliwą do podjęcia przez powiatowego inspektora nadzoru budowlanego decyzją, jest wydanie nakazu rozbiórki nielegalnie ustawionego tymczasowego obiektu budowlanego.
Co miesiąc nowe, wartościowe porady
Materiał dostępny ZA DARMO!
Podaj swój adres e-mail, abyśmy mogli przesłac Ci linka do tego specjalnego,
bezpłatnego poradnika, dostępnego tylko dla subskrybentów newslettera.
Twoje dane są u nas bezpieczne. W każdej chwili możesz się wypisać.
Zadzwoń 500 210 600, lub wypełnij formularz - oddzwonimy do Ciebie!
Dziękujemy.
Twoja wiadomość została wysłana.
Skontaktujemy się w ciągu 48h.